Duminica Mironositelor 2017

2 Mai 2017

În Duminica a treia după Învierea Domnului, când Biserica Ortodoxă elogiază virtuțile femeilor mironosițe, dintre care se remarcă în mod deosebit curajul, mărturisirea, credința și fidelitatea față de Hristos, credincioșii parohiei nostre, animați de exempul mironosițelor, au adus buna mireasmă a rugăciunii lor înaintea lui Hristos cel Înviat, prezent în chip tainic în biserica parohială.

Alături de ei, au contribuit la înfrumusețarea rugăciunii noastre oaspeți dragi din Iași și din Fălticeni. Ne-am bucurat de reîntlnirea cu vechi prieteni și colegi și de legarea unor noi prietenii cu  prieteni ai lui Hristos din alte parohii. Astfel, membrilor A.T.O.R. Holm li s-au alăturat absolvenți ai Seminarului Teologic  „Sf. Vasile cel Mare” din Iași și împreună au dat răspunsurile la strană. Totodată, ne-am bucurat și de prezența și frumoasele pricesne cântate de solista de muzică populară Andreea Handragel, la care am putut admira și frumusețea autentică a portului popular din Bucovina.