Parohia „Adormirea Maicii Domnului” – Holm reprezentată cu succes de Conache Antonina și Pavel – Hriscu Andrei - Robert la Festivalul – Concurs „Poezie în glas de copil”

Activități Iunie 21, 2022

Conache Antonina și Pavel - Hriscu Andrei - Robert au ocupat locurile I și al II-lea pe podiumul Festivalului Concurs „Poezie în glas de copil”, ediția a XI - a, secțiunea poezie laică, categoria mică.

Sâmbătă, 18 iunie 2022, după săvârșirea Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii, s-a dat startul celei de-a XI-a ediții a festivalului – concurs „Poezie în glas de copil” organizat de Parohia „Sf. M. Mc. Gheorghe” – Dumitreștii Gălății.

Concursul s-a desfășurat pe două secțiuni, poezie laică și poezie religioasă, iar cei aproape 100 de participanți din 17 localități ale județului Iași au fost repartizați pe câte două grupe de vârstă: mari și mici.

Anul acesta, parohia noastră a fost reprezentată de doar doi copii, Conache Antonina și Pavel – Hriscu Andrei – Robert, ambii participând la secțiunea poezie laică, grupa mica.

Prin recitarea plină de gingășie a poeziei „Șase pui și-o biată mama” de Vasile Militaru, Conache Antonina a impresionat juriul și audiența, clasificându-se pe locul I.

Nu mai prejos, Pavel – Hriscu Andrei – Robert, comemorând memoria eroilor neamului românesc și evocând eroii satului natal din primul și al doilea Război Mondial, prin interpretarea plină de expresivitate a poeziei „Eroi au fost, eroi sunt încă” de Zorica Lațcu (monahia Teodosia) s-a clasat pe locul al II-lea al podiumului.

Întrucât sunt la prima lor participare la un asemenea festival, le dorim micilor noștri iubitori de poezie să escaladeze muntele poeziei românești, să își aprofundeze dragostea față de arta lirică și să obțină cât mai multe premii la astfel de evenimente culturale.

Totodată, mulțumim pe această cale doamnei învățătoare Mariana Mihai și părinților celor doi copii, pentru că s-au alăturat eforturilor preotului paroh Narcis Rașcanu în lucrarea de cultivare a dragostei față de Dumnezeu și de cultură, față de Biserică și Școală, în sufletul copiilor.

Citește alte articole despre: Holm Poezie Antonina Andrei - Robert