Vinerea Mare 2017

Viața parohiei Aprilie 15, 2017

Dintre toate zilele săptămânii Patimilor ramane neegalată și neîntrecută în frumusete, ziua de vineri. Slujbele si ceremoniile liturgice din Sfanta si Marea Vineri reproduc patimile, moartea și îngroparea Mântuitorului, într-un chip impresionant și cu o puternică înrâurire asupra sufletelor credincioșilor. În această Vineri au loc două din slujbele cele mai impresionante care dau zilei respective greutatea ei.

După ce cu pași umili, prin Slujbele Deniilor săvârșite în biserica parohială, am parcurs călătoria spirituală în adâncul ființei noastre am ajuns în Vinerea Mare la acest popas duhovnicesc marcat prin Slujba Ceasurilor Împărătești a Vecerniei Sâmbetei Mari și a Deniei Prohodului Domnului nostru Iisus Hristos.

Pătrunși de sentimentul de pocăință am adus înaintea lui Hristos cel răstignit neputințele firei noastre și împreună cu El am murit pentru păcat hotărându-ne de a nu-L mai trăda Hristos prin neascultare. În această stare, asteptăm să înviem împreună cu Domnul nostru, pentru o viață împreună cu El, spre pacea și bucuria sufletelor și trupurilor noastre.

Citește alte articole despre: Vinerea Mare 2017